Dollar Devaluation: Hard Evidence At Your Local Grocery Store

inflationThere are certain facts that are difficult to face in the world. One is that the currency you have spent you life working for isn’t worth what you thought it was. In reality, it may not even be worth the paper that it’s printed on. The United States paper currency has been very slowly devalued for over a century now. This was accelerated into high gear on August 15, 1971 when Nixon took the United States off the gold standard. By removing the gold backing (value) from the United States currency, it opened the door to the unfettered money printing that we have today.
This Is What Stealth Inflation Looks Like.
Stealth inflation is how the authorities hide the devaluation of the dollar in plain sight. Do you think political decisions at the county, state and federal levels would be shown in a different light if your food bill had been VISIBLY raising by 20% to 30% per year for consecutive years?
The images in this article tell the difficult truth for all to see, and the numbers don’t lie.   


Submitted by Jeffrey Jaxen, Waking Times:

Many analysts over the years have seen the potential of a currency crisis and put their reputation on the line by bringing this information to the public. I will not attempt to parrot their thorough, highly-researched findings and predictions here.

The Dollar Is A Strong Fear Monger

One of the issues of debate among the public, informed and uninformed, is the fact that even though all the pieces are in place for a rapid devaluation, there seems to be a lack of perpetual hard evidence on main street. Specters of gyrating gas and commodity prices ebb and flow like a intensive care patient’s heart rate monitor. Yet life seems to continue without the anticipated decline and flat line. However, in the age of information, things are done differently. Computer algorithms and Utah’s NSA supercomputers reign over information, and strategic decisions are made using real-time data. Decisions can be precise, well hidden, and highly methodical given such technological advantages.

The Bigger Picture

It is a no-brainer that in the age of information and social media, a rapid $2 dollar jump in gas prices, or your favorite bag of chips, would cause a revolutionary nightmare. One that would be sure to cause companies and industries that are forced to flash the price publicly to lose market share overnight. More importantly, such actions would put a blinding spotlight on the third world status of the US economy, as well as the soon-to-be,non-world reserve dollar. Adding to the potential issue is the fact that most riots, mass demonstrations, and revolutions are historically kicked off by soaring food prices. In a time when congress has a 8% approval rating from their tinderbox population, which is waiting for its spark, continuously raising food prices would be political suicide for all that hold office. In addition, it would instantly manifest a strategic nightmare for the central planners.

This Is What Stealth Inflation Looks Like

Stealth inflation is where the blind spot can be bridged. The images in this article tell the difficult truth for all to see, and the numbers don’t lie. This is how you are being kept calm. This is how your politicians have managed to breeze through their office terms not having to answer the hard questions of why they are allowing our currency to head in the direction of third world status. Do you think political decisions at the county, state and federal levels would be shown in a different light if your food bill had been VISIBLY raising by 20% to 30% per year for consecutive years?

Figure 1 below shows a container label with its contents having a net weight 2 lbs 1.0 oz or 936 grams, which equals 39 servings.

Figure1

Figure 2 below shows the reverse of that same label, stating that a serving size contains 5 Tbsp or 24 g.

Figure2

 

Figure 3 shows the newest label/product from the website (link here). The product is the same price, however comparing the numbers to Figure 1, we see that the new contents only have a net weight of 1 lb 13 oz or 822 grams, which still surprisingly contains 39 servings

Figure3

And Figure 4 below shows the reverse of the new label/product from the website (link here). The product has the same servings size yet we now see that 5 Tbsp equals 21 g. In addition, most of the nutritional amounts show a visible decline.

Figure4

Comparing the labels side by side yields the following:

Nutritional Facts

Old Label

New Label

Serving Size 5 Tbsp 5 Tbsp
Weight in Grams (g) 24 g 21 g
Total Servings 39 39
Sodium 135 g 115 g
Cholesterol 5 mg 0 mg
Total Carbohydrates 13 g 11 g
Sugars 11 g 10 g
Protein 8 7
Vitamin A 10% 10%
Calcium 40% 35%
Vitamin D 25% 25%
Vitamin C 6% 4%
Riboflavin 25% 20%

In summary, it appears that during an estimated 6-month period this product has not only redefined its own standard for how many grams are contained in a tablespoon, the following contents have vanished: 114 grams of total net product weight, 3 grams of net weight per servings, 25 g of sodium, 5 mg of cholesterol, 2 g of carbohydrates, 1 g of sugar, 1 g of protein, 5% calcium, 2 % vitamin C, and 5% riboflavin.

Planned Obsolescence Of The US Dollar

For those that may doubt their lying eyes, please refer to the term planned obsolescence, and the  documentary about it titled ‘The Light Bulb Conspiracy‘. Planned obsolescence is defined by Wikipedia as follows:

“…a policy of planning or designing a product with a limited useful life, so it will become obsolete, that is, unfashionable or no longer functional after a certain period of time. Planned obsolescence has potential benefits for a producer because to obtain continuing use of the product the consumer is under pressure to purchase again, whether from the same manufacturer (a replacement part or a newer model), or from a competitor who might also rely on planned obsolescence”.

Do you think that an industry looking to squeeze blood from your family’s stone would want its customers (you) buying less product, less often because production costs are skyrocketing? There’s little, if any, resistance to the practice of slowly decreasing serving sizes and net weight, while attempting to keep the packages the same size, so the consumer is none the wiser. This is why Whole Foods can constantly offer “buy 2 get X amount off” coupons. In reality, the consumer (you) are simply purchasing the same amount of food that was in one package a year ago. Except now, it’s split into two packages appearing to be the same size as the one last year. This creates the illusion that you are getting twice as much for your money. In reality, the combined net weight (Net Wt.) of both packages equals the same amount of what was contained in one package previously. In addition, you also get to pay almost twice the amount because you think you are getting more.

What Now?

Strategies can be used to navigate this information. One direction would be to educate yourself on food production and gardening. Anything that allows you to lessen your dependance on companies that continualy prove by their actions that they do not have your best interests in mind. Start taking back control of your dinner table. It is easier than you think! Another direction would be to learn about assets such as gold, silver, and farmland for their role as a store of wealth. In addition, I encourage all those reading this to press the issue with your supplement companies, food industries and health products. Do not let those that wish to make money off your ignorance continue to do so. Publish the results on Facebook, Twitter, and other outlets, showing their willingness to be transparent. The idea is to reward those who will work with the public. The others will be forced to change, or be crowded out of the market. It’s really that simple. Our only rule is that we do not attack anyone! Such things have no place in this movement. The integrity and motives of those using such tactics will be questioned and ultimately ignored.

Author’s note: I hoped to include the response from Augasonfarms regarding an email that I sent to them pointing out the information in this article. However, after nearly two months, I have given up. My theory is that food manufactures are officially prohibited from divulging this information to consumers in the name of national security as it may cause panic and loss of faith, globally, in the US currency (paper).


Comments

  1. Recall when whiskey and other 86 proof spirits were reduced to 80 proof?
    The last bottle I saw on the shelf was Canadian Club Whiskey, right next to the near beer
    CC was 3.5% alcohol
    just kidding.   
    that was the rubbing alcohol   a jigger over ice with prune juice hits the spot
    the rubbing alcohol was up by 27%

    • Stills are easy to make… came by a nice quart of 100 proof shine…

    • Lol @AGXIIK… orange juice + vodka = screw driver… prune juice + vodka = pile driver.  ;-)
       
      @MaryB
       
      Yes, stills are pretty easy to make but running one incorrectly can get you blown up, scalded, or poisoned.  Proper still construction, maintenance, and operation requires some knowledge and skill.  On the other hand, a still that is used to make fuel could be run a bit less carefully and still provide something truly useful.

    • Take a pressure cooker, leave thermometer in place(important, certain alcohols distil at different temps). Where the regulator valve would sit add a coil of copper tubing that drips into a jug. Simple, inefficient but it will make hooch. I have a counter flow chiller sitting around that is all glass. Brand new never used so guess what I will be using? How liquid goes into the glass spiral inside the outer glass jacket, cold water goes into the opposite end of the jacket, keep temps low so pressure stays low and you have hooch. Friend borrowed it to test it out, that is how I ended with a quart of rocket fuel. And now he is scanning ebay for a chiller lol

  2. While food inflation is rampant and obviously remains uncalculated in the Fed’s inflation projections, we should consider ourselves lucky, as with manipulation, that prices are still so relatively low with regard to foods with long-term storability.
     
    Rice is still cheap. Beans are still cheap. Canned goods, if you shop judiciously, can still be had on discount, even in their non-GMO forms. Freeze dried foods are getting more expensive all the time, and buying meat to preserve in bulk, unless you killed it yourself, is becoming harder and harder every day. Even seeds are going up in price. I’m a young guy (early 20s) and when I became introduced to this information and was in a financial position to start preparing, I made the (possibly) fatal mistake of stacking metals in a frenzy without considering food. I’m glad I realized my folly, but if anyone out there reading this is drowning in silver and lead, don’t forget the essentials! Even if the small rural town where your getaway cabin resides doesn’t descend into full-blown Zombie Apocalypse, stored grains and seeds will most certainly be more valuable than metals… at least for a little while.
     
    Who knows, you may just find yourself overly prepared and converted into somewhat of a local Saint. The small communities with people like us, people who prepared ahead of time, people who aren’t afraid to emerge from the smoke to feed and educate their fellow Man, will be the first communities that establish commerce and culture after a currency default.
     
    Keep stackin’, whether in 20oz rolls or 15lb bags!

    • Nope, you done good Sam!
       
      You realized your folly but don’t be too hard on yer’self. The Silver is HALF the equation. Why? Because when the dust settles, the Silver can be sold anywhere on the market to replenish the account with the old/new fiat specie, what ever that may be. Or it will be in demand, who knows? But you mentioned the most precious of all metals: Lead.  You see, in any environment, that lead will be in very high demand! Think about it. In any and all scenarios, your lead will be the ‘money’ in the highest demand. Jokingly, I have friends that claim if they have lead, they can always get food! Of course, that can be taken in different texts. But as it stands, you are going to want to continue stacking lead no matter what it costs (just like silver, there is no ‘cost’). Rice in 5gal buckets with new lids is smart but you did fine with Silver and Lead in the beginning. So all in all, you still done good Sam!

    • Small communities like mine are preparing as a community. Plus we have a grain elevator that at any given time has 2-3 years of food for our area(includes outlying farms). Also this community is very very very well armed.

  3. And we’ve got it in the UK as well – prices going up or quantities going down for the same price. Good heavens above! I saw this as a young child sixty years ago when Wagon Wheel biscuits and Mars Bars were advertised as ‘New Size’ and the size went down as the price went up! And it happened again when in 1971, Edward Heath ‘decimalised’ our ‘Pounds, Shillings and Pence’ to ‘Pounds and New Pence’ and prices doubled overnight. The traditional supermarkets are struggling in the UK. I go in to Tesco or Safeway and I can walk around easily. I go into Lidl or Aldi, our two cost-cutting supermarkets and they’re crowded!
    I can still buy a Zimbabwe 100 Trillion Dollar note on e-Bay for about seven quid, though.
    What I should add is – Our coinage is now debased to the point of being just coloured steel. If I put a small magnet in a pocket with my loose change, all this year’s and last year’s coins stick to the magnet. Silver coins up to 1920 were made of Sterling (92.5%) silver. from 1920 to 1946 they were 50% silver. Now they are silver-coloured steel. This to me is the end of days.

  4. Aye.

    The pace of inflation has already begun accelerating here in the UK. Stealth inflation is rife. Read the ingredients on a can of full-fat Tango, Lilt or Fanta. Or Robinson’s orange squash. What do you see? Artificial sweeteners. In the non-diet drinks! The price of sugar is rising. The cost of production is rising.

    Alongside the 500ml bottle of Coke, they are now pushing a 375ml bottle. How long before the larger bottle disappears? The 330ml can of Coke is competing with a new, smaller 250ml size. Worse still, the 2 litre bottle of Coke is competing with the 1.75 litre, the 1.5 litre and the 1.25 litre bottle. Where did all these sizes come from and why do they cost so much? Suddenly, there’s a stubby little Pepsi can on the supermarket shelves, containing just 250 ml of drink.

    The 3 litre bottle of Coke has disappeared.
     
    I went to the local Co-Op last week and was horrified to see that the 2 litre bottle of Coke has been outright replaced by the 1.25 litre bottle. And it’s damned near £2!

    Every time Tesco does a ‘Buy 2 For…’ offer, the individual price falls back a little higher after the promotion. After hedonic adjustments and other contrivances of the Office of National Statistics, it’s claimed that the rate of inflation is less than 2%. Yet it’s not hard to prove that real inflation in food and energy is closer to 10%. So why is nobody complaining?

  5. Don’t know who Jeffrey Jaxen is but, f_ck, I’d love to be able to afford that much meat in a month, never mind one shopping trip!

  6. I have 200 pounds of beef in the freezer, eat meat every day :-)

  7. The evidence is apparent in restaurants too.   Side items now cost what appetizers USED to cost.  Simple beverages like soda and tea are no longer $1-2.   They are 2.35-2.99 and many places are headed over $3 just for something to whet your whistle besides tap water!  Just wait until all the wage hikes come to see even more increases across the board.   Even crappy restaurants with subpar food are getting really steep.   I avoid corporate fast food toxic dung as much as possible but have noticed you can’t even get anywhere with a $5 bill anymore at the mccraps and taco hells of the world.  I made a frozen pizza today.  It was “name brand” and on sale for only $5.  This thing was awful, nver buy one again.

    • @Slvrizgold
       
      “Even crappy restaurants with subpar food are getting really steep.”

       
      Which is precisely why my wife and I rarely go to a restaurant anymore.  These guys want $6 for a glass of blush wine that I can pour from the same box they do for about $0.50.  Just who is it that they think they are kidding with stuff like this?  If a glass of blush was $2, I would buy one with the dinner, even though it is 4x the at-home price.  But 12x the at-home price is just frappin’ ridiculous.  This same thing goes all across the board for most of their food items.  Once in a great while a deal can be found but for the most part the customer is getting scalped by these restaurants.  Bars and ever worse… a LOT worse.  I haven’t bought a drink in a bar in probably 35 years and that was just because my Dad asked me to join him for the 1st and only time.
       
      Food prices in the stores are up substantially, yet careful shoppers can often find good deals.  Our local stores often have a buy one get one free deal, usually on meat items but sometimes on other things.  We watch the cost and the package weight or amount so as to not get snookered.  They also have a 10 for $10 sale sometimes.  Some of those are good deals, some aren’t, so we pick and choose to squeeze out a little value.
       
      “I made a frozen pizza today.  It was “name brand” and on sale for only $5.  This thing was awful, nver buy one again.”
       
      Cardboard, tomato juice, and processed plastic imitation artificial cheese food spread… yum.  :-(
       
      As a bread baker, I also use my bread machine to make homemade pizza dough.  It comes out really nice.  We add the ingredients we like, bake, and serve.  This gives us a delicious pizza that we can eat for 2-3 meals and costs maybe $6.  Not at all bad and way better tasting than any frozen pizza and most pizza restaurants.  We also have one really fine pizza place in town and their pizza is superb.  It isn’t cheap but they do not scrimp on either the quality or the quantity of toppings.
       

  8. I know an ounce of silver packs a lot more value than what kind of food you can get for $20.   The truth will be revealed

    • @Slvrizgold
       
      Years ago, when one went to the store to buy food with a $20 bill, one needed help to bring in the bags.  A few years ago, one could do the same thing and carry the two bags in by themselves.  These days, one comes home with a plastic bag that they can carry easily with their thumb and forefinger.  What next?  A $20 store entry fee just to come in, whether or not we actually buy anything?  :-/

  9. “By removing the gold backing (value) from the United States currency, it opened the door to the unfettered money printing that we have today.”
     
    I’m thinking that it was the other way around.  Because fiat printing was already increasing at an increasing rate, THAT caused Nixon to take us off the gold standard.  Of course, money printing really took off once there was no restraint at all on it.
     
    “In a time when congress has a 8% approval rating from their tinderbox population, which is waiting for its spark, continuously raising food prices would be political suicide for all that hold office. In addition, it would instantly manifest a strategic nightmare for the central planners.”
     
    Well, good on ‘em!  History shows that central planning sucks and whether it is applied to political systems or economic ones makes absolutely no difference.  Heh, if congress REALLY had an 8% approval rating, 92% of them would be new to the job.  Approval at the ballot box is ALL that matters.  If we do not express our disapproval there, then wherever else we express our disapproval is pretty much meaningless.  Fire the b@st@rds, says I!  Fire them ALL and EVERY chance we get.  Only retain the very few who stand strong for liberty.
     
    “In reality, the consumer (you) are simply purchasing the same amount of food that was in one package a year ago. Except now, it’s split into two packages appearing to be the same size as the one last year. This creates the illusion that you are getting twice as much for your money. In reality, the combined net weight (Net Wt.) of both packages equals the same amount of what was contained in one package previously. In addition, you also get to pay almost twice the amount because you think you are getting more.”
     
    Many of us are not as easily fooled by these attempts to short-change us as the author of this article seems to think.  We are aware of what is going on and we do what we can to mitigate the higher prices.  Gardening is but one way to do that and the produce from one’s own garden is about as delicious and nutritious as food gets.  Anything that goes from garden to table in 30-40 minutes or less beats the heck out of stuff that is born and bred to travel well and look good on the supermarket shelves but tastes like food-flavored cardboard or Styrofoam.  Shopping carefully is also a skill that more people are learning.  There are ways to fight back against this sort of thing but moaning and complaining about them are not it.  As had been said, “Living well is the best revenge”, and when one can do it on a reasonable budget, so much the better.  :-)
     

  10. Ed_B Now you’ve done it.  Next thing you know Ralph’s and Safeway will be have an admission  fee  like the circus and a sign that says  ’you have to be a tall as this bar to come and shop’
    speaking of bars, how about this for a night cap
    Ambien and Dulcolax, chased with a piledriver.   That assures you’ll be sleeping alone.

  11. Who needs retinal scans and fingerprints? The vast majority carry a smartphone around 24/7 and already accepted the free apps that allow location tracking and acess to the camera and microphone,lol. Yes, living well via self sufficiency and barter is the best revenge.

Speak Your Mind